Åstorp/Kvidinge IBS - Vi satsar för framtiden
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Åstorp/Kvidinge IBS
Innebandy

Storseger i USM – Å/K visade klass mot Röke
2025-10-18 14:54

Åstorp/Kvidinge IBS fortsätter imponera i USM P16. I gruppspelet i Genarp blev det en övertygande 7–1-seger mot Röke IBK efter en laginsats fylld av fart, precision och spelglädje. Leo glänste med tre mål, men det var lagets helhet och disciplin som stack ut mest när Å/K tog ännu ett steg mot slutspelet.

USM gruppspel P16 – Genarp

Röke IBK – Åstorp/Kvidinge IBS 1–7

Det var en solig morgon i Genarp, men på planen glödde Åstorp/Kvidinge från första minuten. Matchklockan hann knappt passera sex minuter innan det small. 6:05 – Hedström lägger upp bollen på frislag, Sam tar emot och trycker upp den stenhårt i bortre krysset. 0–1. Publiken hinner knappt reagera innan nästa anfall rullar igång. 6:47 – Mille chippar elegant fram från backplats till Kristiansson, som drar målvakten och placerar in 0–2 med kylig precision. Röke försöker svara, men i 11:59 får Elof två minuter för otillåten trängning, och hemmalaget får andas ut en stund. Vi har en stabil box och nollar Röke.

Andra perioden börjar i samma fart och Å/K är obarmhärtiga. 9:13 – Gustav hittar från vänster Leo helt fri på högersidan, och Leo lägger den säkert i tom bur. 0–3. Bara sekunder senare, 9:51, kombinerar Abbe och Zachris snabbt i mitten innan Leo på nytt får bollen ute till höger – ett direktskott, ett visp, och det står 0–4.

Tredje perioden inleds med lite motgång. 1:45 drar Gustav på sig en tvåa för fasthållning, och Röke utnyttjar det. 3:15 får Zachris klubban avbruten i ett täck, tvingas springa och byta, och Röke passar på att reducera till 1–4 via ett snabbt anfall på högerkanten. Men Å/K skakar snabbt av sig baklängesmålet. 7:28 – Leo vinner bollen bakom kassen och hittar Zachris som dundrar in 1–5. Kort därefter, 8:17, får Röke ännu en tvåa för otillåten trängning när Noel trycks genom sargen. I det efterföljande powerplayet visar Å/K sin klass. 9:01 – Abbe spelar ut till Elof som prickskjuter in 1–6. Och laget är inte klara. 11:38 – Gustav står vid frislaget i vänsterhörnet, hittar Leo som laddar och stänker in bollen för sitt hattrick och 1–7. När klockan når 12:26 får Hedström en tvåa för slag, men boxplayet sitter som det ska och Å/K spelar lugnt av matchen.

 

När slutsignalen går står det klart: Åstorp/Kvidinge IBS har dominerat från start till mål. Kapten Zachris kliver fram efter matchen, tar upp Guldbollen – och räcker över den till Leo, för sitt slit, sin skärpa och sina tre mål. Välförtjänt efter en match där Å/K visade varför de hör hemma i toppen av USM-gruppspelet.

 

Poängfördelning:

Leo Westerberg: 3+1

Zachris Lindberg: 1+1

Gustav Boo: 0+2

Elias Kristiansson: 1+0

Sam Jäck: 1+0

Elof Bladh: 1+0

Albin Brendheden: 0+1

Mille Ström Wikstrand: 0+1

Eloas Hedström: 0+1

 

Efter matchen var både huvudtränare Christian och assisterande CW mycket nöjda med lagets insats.

 

– Vi gör en riktigt stabil match från start till mål, säger Christian. Vi pratade om att sätta tonen tidigt – och det gör vi verkligen. Killarna följer planen, spelar med disciplin och visar en härlig lagmoral. Powerplay sitter, och vi stänger matchen på ett moget sätt.

 

CW fyller i:

– Vi spelar med fart, trygghet och hjälper varandra över hela banan. Det märks att kemin i laget börjar sitta. Kul att det släppte rejält för Leo – men det här var verkligen en lagseger, avslutar han.


Nyhetsarkiv
Sponsorhuset
Sponsorer
ÅKIBS Webshop
Gräsroten
Mental Träning
Swish/Kontokort