Åstorp/Kvidinge IBS tog kommandot redan från första stund. 0:47 in i matchen bröt Elof mönstret från sin backplats. Med en blick som såg hela banan skickade han en perfekt passning över till högerkanten. Där stod Gustav redo, höjde klubban och stänkte in ett direktskott rakt i nätet. Hallen exploderade – 1–0 var ett faktum.
Spelet fortsatte i högt tempo. Varla försökte svara men hemmalaget höll ihop försvarslinjerna. Tiden tickade fram till 10:48, då Elias tog saken i egna händer. Han rundade kassen elegant, spelade in bollen framför mål där Love kom stormande och dunkade in 2–0.
Kort därpå, vid 12:00, visade Å/K åter sin styrka. Zachris vann en tuff duell i fickan på högerkanten och spelade hem till Elof. Med kylig precision satte Elof en diagonalpassning över till Gustav – och ännu en gång small det. Gustav tryckte in 3–0 och publiken anade att en storseger var på gång.
13:19, åkte Elliot ut två minuter för fasthållning. Vi har en grym box och stänger ner Varla totalt.
Den andra perioden bjöd på mer dramatik. Vid 9:45 drabbades Varla av en tvåminutare för hårt spel när Mille fick en rapp över benen. Som om inte det vore nog, följde ytterligare en smäll: 11:54 fick en Varla-spelare 2+10 minuter för osportsligt uppträdande efter att ha kastat iväg Leos klubba i ren frustration. Vi har två bra powerplay men får inte in bollen.
Och som om Å/K inte redan hade festen i sina händer, kom fulländningen kort därpå. 12:04 klev Elof fram, sköt från mitten – och Gustav stod på rätt plats igen. Med en lätt styrning fullbordade han sitt hattrick. 4–0, matchen var avgjord.
Strax efter, 14:02, fick Melwin också sätta sig på botbänken för upprepade förseelser, men resultatet stod sig.
Åstorp/Kvidinge visade styrka, kyla och målskicklighet. Gustav med sitt hattrick blev hjälte för dagen, men hela laget stod bakom en seger som präglades av disciplin och ett spel som aldrig gav Varla någon chans. Slutresultat: 4–0.
Mactchbollen delade kapten Zachris ut till Gustav Boo.
Huvudtränare Christians kommentar efter matchen:
– Vi gör en stark match från start och får en drömöppning med mål redan efter första minuten. Laget spelar med stort tålamod och följer vår matchplan hela vägen. Jag gillar hur vi vinner duellerna och direkt vänder spelet till vår fördel. Gustav visar sin klass med tre mål, men det här är framförallt en laginsats. Vi håller ihop defensiven och släpper inte till mycket bakåt. Att hålla nollan och vinna med 4–0 känns riktigt stabilt.