Idag var det så många barn att jag inte kunde/hann räkna alla. Men det var över 30 st och jag tror att vi var upp mot 35st barn i olika åldrar idag som ville spela innebandy. Alla nya är välkomna och ni som varit med ett tag hoppas jag tycke det är kul med nya kompisar i innnebandyskolan.
Vi vet också att det är en del som tycker det är jobbigt med så mycket "okända" barn på en gång och vill gärna titta på några gånger och vara med på de saker som känns roligt att vara med på vilket är helt okej från vår sida. Låt det ta tid att sjunka in så brukar det lossna till slut.
Vi tränare får en utmaning att få till bra upplägg på träningarna och vi gör vårt bästa för att alla ska tycka det är roligt och vill stanna hos oss. Vi känner att det skulle vara tråkigt att neka någon att börja hos oss pga att vi är många, utan vi försöker få till det så bra som möjligt.
Läs gärna tidigare inlägg om innebandyskolans upplägg och tränarpresentationerna för att lära känna er nya förening lite bättre.
Och som jag skrev i förra inlägget så ni som känner att ni vill vara med och hjälpa till med innebandyskolan till nästa säsong så kontakta gärna någon av oss ledare.
Bifogar bilder från dagens träning.
Ses nästa söndag!
Hälsningar tränarna.