Åstorp/Kvidinge IBS - Vi satsar för framtiden

Åstorp/Kvidinge IBS

Innebandy
Herrar Division 1

Brendheden gör comeback

2016-11-17 15:12
Den tidigare poängkungen och lagkaptenen Henrik Brendheden gör comeback i Åstorp. Han hade bestämt sig för att lägg klubban på hyllan efter förra säsongen men nu har han övertalats till att ställa upp.
Han kommer vara backup till årets trupp och ställa upp när det saknas spelare till matcherna och träna så ofta som möjligt och han kommer även agera bollplank till tränaren Conny Camper.

Conny kommenterar:
- En perfekt lösning till vår lite tunna trupp. Han har kört med oss nu dom senaste två veckorna. Han kommer inte konkurrera med befintlig trupp utan hjälpa oss när vi saknar folk. Brennets ledaregenskaper blir nyttiga och så breddar vi upp truppen. Så detta blir perfekt. Jag är tacksam för att han ställer upp på detta.


Henrik Brendheden kommer ingå redan i morgondagens trupp mot Halmstad och kommer som förr spela i tröja #21.

Nyhetsarkiv

Å/K IBS Videos
Klubbhuset
Craft
Kvidinge Snickeri
Lyondell
ICA OJ
Per i Viken
Kullabygdens blommor
Bjärekraft
Kvidingebyggen
Zoegas
MAX i Hyllinge
GoWell
Söderåsens Golf
Swedoor JW
Bjäre Chips
Padel & Gym
MAXI Hyllinge
Just Tasty
ÅKIBS Webshop
Flow Leadership Partner
Å/K IBS Videos

Sponsorhuset

Sponsorer

KlubbhusetCraft
Kvidinge SnickeriLyondell
ICA OJPer i VikenKullabygdens blommor
BjärekraftKvidingebyggenZoegas
MAX i HyllingeGoWellSöderåsens Golf
Swedoor JWBjäre ChipsPadel & Gym
MAXI HyllingeJust Tasty

ÅKIBS Webshop

ÅKIBS Webshop

Gräsroten

Mental Träning

Flow Leadership Partner

Swish/Kontokort