Med stor glädje och stolthet kan hemsidan presentera nästa nyförvärv till herrlaget:
Adam Hultberg är tillbaka!
Den egna produkten Adam Hultberg som förra säsongen gjorde en säsong i FBC Engelholm har bestämt sig för att återigen bli Å/K spelare. Adam som bar kaptensbindeln senast(23/24) han var här är en riktig drömvärvning för klubben.
Conny kommenterar:
- En kanonvärvning av oss. Adam har verkligen allt vi ville addera till gruppen! Hans ledaregenskaper, som kravställare och så är det ju en jävligt duktig spelare som kommer göra skillnad. Hade honom högst upp på min önskelista på nyförvärv.
Lite frågor till Adam:
Hur är känslan nu när du skrivit på?
Det känns väldigt bra! Ska bli roligt att få dra på sig den svart och gröna tröjan igen.
Vem är Adam Hultberg ?
Skulle beskriva mig själv som en lugn och trygg person. Gillar att tävla och älskar att vinna.
Du var ju och tittade på lite matcher förra säsongen. Vad tyckte du då?
Tyckte det såg väldigt bra ut. Många spelare hade tagit ett stort kliv i sin utveckling, även de nya spelarna såg riktigt bra ut.
Vad tror och känner du om årets trupp?
Känns som en ung och hungrig trupp. Alla vill träna och spela mycket, vilket leder till ett hårt sammansvetsat lag. Ska bli roligt att få vara en del av detta gäng.
Hur ser du på serien i stort kommande säsong?
Kommer bli en tuff serie med många bra lag. Tycker det är extra roligt att många skånska lag är med, alltid roligt att spela derby.
Målsättning med säsongen?
Att kunna spela alla matcher utan skador.
Även att vi i laget kan sätta upp en tydlig målsättning tillsammans och jobba efter den.
Adam kommer spela med tröja #9 och har skrivit på ett flerårskontrakt.