Vi fick börja med att påminna varandra om att när vi kommer till hallen, så tar man på sig sin utrustning (skor, glasögon, vattenflaska, målvaktskläder m.m.) och lägger klubban i cirkeln på mitten i hallen och frågar om man kan hjälpa till med sarg eller något annat.
Onsdagens träning drogs sedan igång med hjälp av Erika och Emma, tack för det tjejer!
Uppvärmningen fortsatte sedan med parövningar i form av smådueller på olika sätt. Första duellen handlade om att nudda kompisens vad och samtidigt se till själv att inte bli nuddad, andra duellen innebar en fäktningsduell och sista duellen var en duell där man kämpade om att undgå slag på händerna från kompisen.
Därefter fick tjejerna komma igång med boll och klubba genom att köra passningar 2 och 2 i rörelse runt i hallen, samtidigt som Ditte värmde upp målvakterna. Passningsövningen blev en utmaning, då vi var många i hallen och många som var "snackesugna" och fokuset försvann från innebandyn. Vi avbröt övningen och körde en evighetsstafett istället. Den följdes sedan av en annan stafett som kallas skottstafett; alla bollar samlades ihop i mitten, spelarna delades upp i 2 lag och ställde upp diagonalt mot varandra på vars en planhalva. När stafetten var igång var det löpning in till mitten, ta en boll och komma till avslut, innan näste man i laget fick påbörja sin löpning. När alla bollar var slut i mitten, räknade respektive lag hur många bollar som låg i målburen och flest bollar vann! Träningen avslutade med matchspel i ca 15-20 minuter.
Tack för idag!
//Lisa, Ditte & Marika