Åstorp/Kvidinge IBS - Vi satsar för framtiden
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Åstorp/Kvidinge IBS
Innebandy
Flickor 06

Åstorp/Kvidinge IBS F06
5 - 1
IBK Höllviken F05-06
Åstorp/Kvidinge IBS F065 - 1IBK Höllviken F05-06

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:lör 29 februari, 11:00
Plats:Åstorps Sporthall
Serie:Pantamera Flickor D   Tabell >>
Samling:09:45
F06 hänger kvar i toppstriden!
2020-02-29 22:13
Foto: Bonny Lindberg

Idag var det hemmamatch och en seger var viktigt för att hänga kvar i toppstriden i tabellen.

Vi får en bra start när vi gör 1-0 redan efter 1:23 i första perioden. Vi har ett frislag nere i vänstra hörnet och Filippa O passar Julia som stänker upp ett stenhårt skott ribba in! Vi för matchen bra i första perioden.


Vi får en lika bra start på andra perioden när vi gör 2-0 efter 1:16. Annie krigar om bollen i mitten och får fram den till Filippa P på backplats som får på ett bra skott som sitter högt i målet. Vid 1:52 kommer 3-0 när Amanda T knycker bollen i hörnet och viker in mot målet stänker upp den hårt i nättaket. Höllviken kämpar på och kan reducera till 3-1 vid 4:17. Vi har ett lite passivt försvar och deras forward får skjuta fritt från slottet. 


I sista perioden så gör vi 4-1 efter 4:55. Julia P kommer på högerkanten och spelar fram till Amanda P som skjuter direkt lågt till höger om målvakten. I Samma byte gör vi 5-1 vid 5:35. Annie skjuter på mål och målvakten räddar men lämnar retur till Anamda P som snabbt petar in bollen i mål.  Vid 10:49 så åker Höllviken ut 2 minuter för otillåten träning.  Vi skickar in vår PP formation och vi har ett bra spel i PP men får inte till någon riktigt vass chans. Vi har flera bra chanser att utöka i slutet av matchen men Höllvikens målvakt spikar igen och så gör även Hannah i vår kasse och matchen slutar 5-1. 


Poängfördelnlng:

Amanda P: 2+0

Julia P: 1+1

Annie: 0+2

Amanda T: 1+0

Filippa P: 1+0

Filippa O: 0+1


Summering av matchen: Vi spelar bra även om det är lite passivt ibland. Hade vi varit lite hungrigare i närkamperna så kunde vi nog gjort ett par mål till.  Vi har lite att jobba på här. Hur som helst så blev det tre härliga pinnar och vi har fått igång målskyttet ordentligt!


Dagens Guldbollen lämnade Ida över till Ea med motiveringen att hon hade jobbar bra på banan och kämpat ordentligt.


Vi tackar Höllviken för en trevlig match! Vi tackar föräldrarna för hjälp med kiosken och sekretariatet. Tack även till stödet från läktaren!


Stolta tränare 


//Bonny, Ditte, Peter och Kim!


<< Tillbaka

 
 
Sponsorhuset
Sponsorer
ÅKIBS Webshop
Gräsroten
Mental Träning
Swish/Kontokort